Den här tårtan blev Sigrids födelsedagstårta. Målet var ett få till en tårta som påminner om Zuleike-tårta men utan mandel. Förut har jag gett mig på ett liknande projekt men då innehöll den havre och det fungerar inte längre. Men vad gör väl det när den här tårtan blev bättre:-) Förutom utseende så är det få ingredienser från en zuleike-tårta så den får helt enkelt heta Sigridtårta. Denna tårta blev väldigt god!
Förberedelser
ca 3 -4 dl glutenfria Cornflakes från Änglamark ”bränns” tillsammans med socker i en torr stekpanna (börja med 1 – 1 1/2 dl socker och fortsätt med mera om det behövs). Du gör som en nougat med cornflakes. Cornflakes ska ha fått som en kanderad hård känsla och det får gärna finnas lite extra nougat (”bränt” socker) också
Tårtbotten
- 1 dl mycket fint hackad cornflakes”crunch”. Jag tog ca 2/3 och la i en matberedare. Det är alltså den hackade mängden som ska vara 1 dl.
- 3/4 dl pofiber
- 3 äggvitor
- knappt 1 dl socker
Äggkräm
- 4 äggulor
- 1 dl socker
- 2 dl av den gräddersättning du tål.
- 50 g mjölkfritt margarin
- lite mellan grovt hackad cornflakes ”crunch”
Sätt ugnen på 175 grader
Smörj och bröa en form med mjölkfritt margarin och pofiber. Ca 24 cm i diameter.Finhacka cornflakes-crunchen ordentligt. Jag använde en matberedare. . Mängden som anges är den malda mängden. Vispa äggvitorna till hårt skum. Blanda crunch, pofiber och socker i en skål. Vänd ner äggviteskummet försiktigt. Bred ut smeten i formen. Grädda i nedre delen av ugnen i ca 25 minuter. Lossa kakan försiktigt med något smalt och vasst innan du stjälper eller flyttar över den till ett stort fat. Låt kallna. Gör nu äggkrämen. Blanda äggulor, mjölkfria margarinet, socker och gräddersättning i en kastrull. Sjud krämen tjock under kraftig omrörning. Låt krämen svalna innan du breder ut den över tårtan. Rör i krämen då och då under tiden den svalnar. Strö över lite hackad crunch. Tårtan blir godast om den får stå kallt i kylen några timmar eller allra helst över natten innan den serveras.
Men vilken superfin och fiffig tårta!! Ser helt fantastisk ut!
Tack för alla dessa fantastiska recept! 😀
Tack! Vad roligt att du hittar recept du gillar😊.