Det gäller att passa på och njuta av de svenska äpplena nu när de är som bäst. Idag blev det en god äppelpaj. Vi firade att Sigrid hade namnsdag idag.
Sätt ugnen på 200 grader.
- 500 g skalade och klyftade äpplen (den färdiga mängden ska vara ca 500 g, så det behövs ungefär 800 g äpplen. Jag brukar göra ett mellanting mellan klyftor och skivor, men det kan man göra som man själv tycker är bäst)
- 150 g mjölkfritt margarin
- 3 dl havregryn (rena från Sempers)
- 1 dl socker
- 1½ tsk bakpulver
- 1½ dl Sempers FinMix (eller annan ljus mjölmix)
- (1 dl hasselnötter – kan uteslutas)
- mjölkfritt margarin och farin- eller muscovadosocker till formen.
Gör vid äpplena, skala, skiva i klyftor och lägg i en skål. Gör själva smeten. Blanda ingredienserna i en skål. Det är som en kladdigare smulpajsdeg. Jag gör degen med händerna för att det mjölkfria margarinet ska gå in så bra som möjligt.
Smörj en ugnsfast form med mjölkfritt margarin, ”ströa” det med farinsocker eller muscovadosocker.
Lägg i äpplena i formen, fördela pajdegen jämnt med fingertopparna så att den täcker det mesta av äpplena (Platta inte ut med händerna – det fördelar sig ändå). Grädda mitt i ugnen i 20 minuter. Avsluta med att sätta ugnen på grill-läge och låt pajen ”grillas” i 2-3 minuter.
Ät ljummen med lite god vanilj. Vi tål Oatlys, men fungerar inte den finns det kokbar som kan kokas med den mjölk/mjölkersättning du tål, eller t o m med vatten.
Ser gott ut!
Kanske kan lägga upp det på äppelpaj.se
Det är en väldigt god kaka/paj. Ett recept som jag ofta återkommer till. Lägg gärna upp det på äppelpaj.se