Vetefria Surdegsfrallor med durra och jytte

Äntligen kostat på mig lite mer Durramjöl. Mjölet har fantastiska bakegenskaper men är väldigt dyrt så det finns inte alltid hemma i skåpet. (Läs mer om durra här).

IMG_0946

Nygräddade frallor

Frallor – för att det är smidigt och surdegsbaserat för att det är så gott och ger så fin konsistens i bröden.

Surdegen matade jag igår så den var fräsch och gick bra att använda som den var. Jag matade den med ca 1/12 dl jyttemjöl och 1 1/2 vatten. Jag är mycket förtjust i min naturliga surdeg – är väldigt livskraftig.  Så här satte jag min surdeg.

  • 200 g ljus Schärs Mix C
  • 200 g jyttemjöl (den blåa)
  • 210 g durramjöl (köper jag hos Friends of Adam)
  • 40 g socker
  • ca 525-550 g havredryck (eller den som passar din allergi).
  • 30 g jäst
  • ca 200 g surdeg
  • 1 msk husk
  • 70 g rumsvarmt mjölkfritt margarin
  • 13 g havssalt

Häll i mjöl och socker i hushållsassistenten.

Lös upp jästen med mjölken i en bunke, häll i fiberhusken. Låt stå och svälla 10 minuter.

Häll över mjölkblandningen över mjöl-och sockerblandningen. Häll i surdegen. Knåda på låg växel i 5 minuter. Tillsätt det mjölkfria margarinet. Jag klickar i det i bitar. Kör maskinen ytterligare 7  minuter på låg växel. Tillsätt till sist saltet och kör på 7 minuter på mellanväxel.

Låt degen jäsa 90 minuter under duk. Häll upp på bakbord, forma till jämnstora frallor och låt jäsa ytterligare 60 minuter.

IMG_0945

Halvvägs in på jäsningen av frallorna.

Grädda mitt i ugnen i ca 10 minuter.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s