Falska engelska julkakor utan nötter men med nötsmak (gluten- och vetefria, mjölkfria)

6AD65BBD-5977-49C1-A806-07AC7B55853A

Är på ett bra bakhumör för tillfället så jag provar ut nya recept. Det här är ytterligare ett recept jag är mkt nöjd med. Mkt tack vare ett nytt favoritställe i Stockholm – Essencefabriken. Där har de bland annat hasselnötsessence som är helt nötfri😀. Det finns många essenser där som är äkta arom men jag är mkt glad över att nöt, mandel och några till inte är baserade på råvaran. Det bidrog till att vi i den här familjen idag kunde äta kakor som smakade nöt🤗. Underbart! Webbadress är essencefabriken.se

FF2C3814-A9B1-413D-BD51-44F5119663BA

Sätt ugnen på 175 ˚C

  • • 100 gram mjölkfritt margarin. Vi använder Carlshamns flytande då alla andra margarin innehåller allergen som dottern inte tål. Men ta annars valfritt mjölkfritt margarin.
  • 1 1/2 dl socker
  • 1ägg
  • 2 1/2 dl Sempers Fin mix eller annan glutenfri mjölmix du tål.
  • 1 tsk bakpulver.
  • 1/2 tsk kanel
  • 1/2 tsk xanthangummi
  • 1 dl mortlade Sempers Special flakes
  • 2-3 ml hasselnötsessence från Essencefabriken
  • 1 dl russin

Rör ihop matfett och socker så det är pösigt. Tillsätt ägg, mjöl, kanel, bakpulver och xanthangummi. Blanda i de mortlade flingorna, russinen och nötessencen.

Klicka ut ca 2 cm (omfång)stora kluttar på bakplåtsklädda plåtar. Blir mellan 45-55 stycken.

Grädda sedan mitt i ugnen, ca 8-10 minuter. Ät och njut – inte bara till jul utan annars också.

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s