Idag har vi födelsedagsbarn i familjen. Maken fyller år. I vår familj får man önska sig den tårtan man vill ha på sin födelsedag. Denna är mannens favorit. Tårtan ser inte så mycket ut för världen, men är väldigt god.
Sätt ugnen på 200 grader
Tårtbotten
- 1 1/2 dl skållad, skalad och malen mandel
- 1 1/2 dl socker
- 4 äggvitor (spara äggulorna till äggkrämen)
Markera 2 bottnar, ca 24 cm i diameter på bakplåtspapper. Smörj med med mjölkfritt margarin och mjöla dem med Sempers finmix eller annan gluten- och mjölkfri mjölmix . Lägg dem på plåtar.
Skålla och skala mandeln. Blanda den med sockret. Vispa äggvitorna till hårt skum. Vänd ner äggvitorna i mandelsockret. Bred ut smeten på de markerade bakplåtspapperna. Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter. Lossa bottnarna och låt dem svalna.
Nougaten
- 3/4 dl socker
- 20 hackade sötmandlar
Börja med att smörja eller olja en plåt. Tänk på att det ska vara mjölkfritt margarin eller olja.
Smält sockret med mandeln till nougaten i stekpanna. Rör hela tiden försiktigt.
När massan smält och blivit fint brun, häll upp på den smorda plåten. Låt den svalna. Bryt den sedan i små bitar, eller om du vill ha mer finkross – krossa den i mortel. Jag gillar att överraskas av de lite grova bitarna, så jag mortlar den inte alltid. Det är en smaksak.
Äggkräm
- 4 äggulor
- 2 dl av den gräddersättning du tål. Vi kör iMat, men risgrädde, sojagrädde eller om du tål mjölkprotein, laktosfrigrädde fungerar lika bra.
- 1 dl socker
- 50 g mjölkfritt margarin
- (ev kokande vatten – behövs endast om smeten skär sig. Jag brukar bara ha de i beredskap, aldrig behövt det)
Det är bra om alla ingredienser har ungefär samma temperatur när du börjar.
Blanda äggulor, den valda gräddersättningen, socker och det mjökfria margarinet i en tjockbottand kastrull. Låt massan sjuda under konstant försiktig vispning på medeltemperatur tills den tjocknat. (Om smeten skär sig, tillsätt lite kokande vatten.)
Låt den svalna.
Blanda i den fint delade eller krossade nougaten i avsvalnade äggsmeten.
Montera nu genom att fördela ägg- och nougatsmeten på bottnarna. Bred hälften av krämen på den ena tårtbottnen, lägg på den andra och bred på resten av krämen ovanpå.
Tårtan blir nästan godast om den förbereds en dag i förväg och serveras kall.